Nástěnka (prostor pro oborové či blízké události)

Kontakt na nástěnkáře je kdv.nastenka(at)ff.cuni.cz.

Vyšla Divadelní revue 1/2018 (29. 08. 2018)

Divadelní revue 3/2017

Číslo n° 1/2018 (vychází v srpnu 2018) otevírá studie „Společně na rozhraní: téma nejistého společenství v současném britském divadle“. Clare Wallace v ní na trojici současných britských dramat Tima Crouche, Davida Greiga a Caryl Churchillové analyzuje zájem o fenomén komunity a prekarizace lidských společenství. Studie Milana Pospíšila podrobně pojednává o opeře Josepha Weigla Švýcarská rodina (Die Schweizerfamilie) z roku 1809 a věnuje se i prvnímu českému provedení díla v roce 1823 ve Stavovském divadle v překladu Simeona Karla Macháčka. Lenka Jungmannová se v eseji „Postdramatické divadlo jako pojem aneb Post­ teatrologie?“ vrací k vlivnému konceptu postdramatického divadla Hanse-Thiese Lehmanna a soustředí se na jeho terminologickou, teoretickou a metodologickou nekonzistentnost. Jan Hyvnar v textu „Poznámky k encyklopedii nonverbálního divadla“ představuje vznikající projekt katedry nonverbálního divadla pražské HAMU. V čísle najdete rozhovory s dvěma členy Odin Teatret – Eugeniem Barbou a Kaiem Bredholtem z roku 2016 – a Lenka Jungmannová zpovídá divadelního teoretika, kritika, estetika a pedagoga Petra Pavlovského. Otiskujeme také všech třiatřicet došlých odpovědí na anketní otázku „Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč?“ A Miloš Mistrík recenzuje knihu Georgese Banua Les Voyages du comédien o podobách herectví, která vyšla pod českým názvem Nepodrobený herec.

Více k obsahu na www.divadelnirevue.cz, kde lze též objednat předplatné na rok 2018 (tři čísla za 273 Kč). Jednotlivé číslo (včetně přílohy) ke koupi za 111 Kč na těchto prodejních místech:

E-shop Prospero

Praha
Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1 (po objednání na Prosperu)
Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Brno
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno

facebook.com/divadelnirevue/

Divadlo na Vinohradech (24. 05. 2018)

Vážení diváci, milí přátelé,

ozýváme se vám opět s nabídkou nyní červnových představení za zvýhodněné vstupné vždy v 19:00 hodin, na tyto tituly:

Velká scéna  

ŠKOLA ŽEN 1.6.

ROMEO A JULIE 5.6.

PERIFERIE 12.6.

PEER GYNT 14.6.

ČARODĚJKY ZE SALEMU 21.6.

ŠKOLA ŽEN 23.6.

 Studiová scéna

NIKDY 13.6.

Na tituly na Velké scéně je vstupné za 170,-Kč do přízemí a za 120,-Kč na první balkon. Studiová scéna za 100,- Kč.

Budete-li nás chtít navštívit
, neváhejte se na nás obrátit:

telefonicky: 296 550 227/236/226
mailem: obchodni@divadlonavinohradech.com
, s uvedením telefonního čísla, rádi se ozveme zpět.

 Více informací o inscenacích najdete na www.divadlonavinohradech.com

Městská divadla pražská (24. 05. 2018)

Městská divadla pražská přivítají  v červnu zahraničního hosta -
Záhřebské divadlo mladých, které s sebou přiveze ceněnou inscenaci Velký
sešit (http://www.zekaem.hr/en/about-us/)

Chtěli bychom vašim studentům nabídnout možnost pořídit si na toto
představení zlevněné vstupenky (90 kč/ks) - srovnání se zahraničím snad
nikdy není dost.

V případě zájmu se prosím obracejte na níže uvedený kontakt.

Lucie Korbeliusová
Městská divadla pražská
PR referent
V Jámě 1, 110 00 Praha 1
GSM: 739 053 608
E-mail: lucie.korbeliusova@m-d-p.cz

www.MestskaDivadlaPrazska.cz

Studentské hodnocení (15. 05. 2018)

Zapojte se, prosím, do studentského hodnocení výuky letního semestru, které potrvá do 16. června 2018.
Více na:
(https://www.ff.cuni.cz/studium/bakalarske-a-magisterske-studium/studentske-hodnoceni-vyuky/)

Česká divadelní fotografie (26. 04. 2018)

Vážení,

rádi bychom Vám a Vašim studentům nabídli možnost navštívit za zvýhodněnou cenu výstavu Česká divadelní fotografie, která se koná v Obecním domě v Praze od 9. května do 24. června 2018.

  • Vstupné pro školy (skupina 10 a více osob): 30 Kč/osoba
  • Vstupné pro školy s komentovanou prohlídkou (minimální kapacita 20 osob): 50 Kč/osob
  • Návštěva výstavy je vhodná jako doplnění studia v oblasti dějiny českého divadla či dějiny fotografie.

Skupinovou prohlídku bez výkladu není třeba předem objednávat.

Preferovaný termín konkrétní komentované prohlídky je nutné rezervovat zde. 

Termín bude potvrzen koordinátorem, případně bude operativně dohodnut jiný termín.

Rezervační formulář je primárně určen pro základní a střední školy, výklad bude pochopitelně přizpůsoben úrovní vysokých či odborných škol.

Studijní obor nebo další požadavky prosím uveďte do poznámky pro organizátory.

O výstavě

Hlavní pořadatel výstavy Česká divadelní fotografie Institut umění – Divadelní ústav se dlouhodobě věnuje dokumentaci a prezentaci divadelní fotografie. Na výstavě Česká divadelní fotografie najdete originály unikátních a dosud nepublikovaných hereckých portrétů z poloviny 19. století, rozmanité historické fotografie z divadelního prostředí, ale i glamour portréty z Atelieru Langhans, či umělecky cenné fotografie meziválečné avantgardy. Poválečný žánr divadelní fotografie reprezentují osobnosti jako Václav Chochola, Josef Koudelka, Jaromír Svoboda, Jaroslav Krejčí a další.

První souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí tak představí různé podoby divadla a jeho proměny za uplynulých téměř sto padesát let. Výstava zároveň přináší specifický pohled na dějiny českého divadla viděného prostřednictvím fotografií.

Výstava nabídne i bohatý doprovodný program, zaměřený na odbornou i laickou veřejnost - tematicky zaměřené workshopy, semináře, přednášky a komentované prohlídky apod. Podrobnější informace naleznete na webu www.divadelnifotografie.cz.

Studio Ypsilon (26. 04. 2018)

Milí divadelní příznivci,

máme pro Vás nové číslo ypsilonského Zpravodaje, tentokrát na poslední měsíce stávající sezony. Prolistovat si jej můžete online přímo TADY.

Přejeme Vám příjemné čtení a těšíme se na viděnou v hledišti divadla,

srdečně za Ypsilon,

Aneta Filipová
Public Relations
224 948 124, 739 470 028
Studio Ypsilon
Spálená 16
110 00 Praha 1
www.ypsilonka.cz

Vyšla Divadelní revue 3/2017 (10. 04. 2018)

Divadelní revue 3/2017

Číslo n° 3/2017 (vychází v dubnu 2018) přináší studie o českém divadle 20. století, které pojednávají o aktuálním tématu zneužití moci a nástupech, návratech a „tloustnutí“ totalitarismu. Studie Honzy Petružely analyzuje méně známou televizní inscenaci Alfréda Radoka Ďábel v Bostonu z roku 1957, doby, kdy se z televize v Československu začíná stávat masmédium, a režisérovi se podařilo v napjaté polovině padesátých let pojednat vlastní antiideologickou dramaturgickou úpravu hry o „čarodějnických procesech“. Studie Vladimíra Justa o inscenaci Jiráskova dramatu Jan Roháč sleduje na první posrpnové premiéře činohry Národního divadla v roce 1968 proměnu chování této instituce, potažmo společnosti na počátku tzv. normalizace. Rychlé slábnutí protestních prohlášení instituce, vyvanutí vzdorného gesta a příklon jejích představitelů k „reálpolitice“ ukazuje autor i na vytvoření „kolaborantských rituálů“ na první scéně, jež trvaly až do konce osmdesátých let. Degenerativní proměnu inscenačního výrazu činohry Národního divadla v atmosféře sedmdesátých let, tj. v již probíhající a „etablované“ normalizaci, na vzorku soudobých zahraničních her analyzuje Barbara Topolová. V Divadelní revue 3/2017 zpovídala Nina Vangeli Janu Pilátovou, a protože jim to šlo moc pěkně a bavilo je to, role si dámy tentokrát prohodily a vy si můžete přečíst rozhovor Jany Pilátové s taneční publicistkou s „divným“ jménem.

Více k obsahu na www.divadelnirevue.cz, kde lze též objednat předplatné na rok 2018 (tři čísla za 273 Kč). Jednotlivé číslo (včetně přílohy) ke koupi za 111 Kč na těchto prodejních místech:

E-shop Prospero

Praha
Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1 (po objednání na Prosperu)
Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Brno
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno

facebook.com/divadelnirevue/

Vyšla Divadelní revue 2/2017 (18. 12. 2017)

Divadelní revue 3/2015

Číslo n° 2/2017 se ve dvou příspěvcích věnuje polskému divadlu: Dariusz Kosiński ve stati „Postdivadlo a návrat politiky“ uvažuje na příkladu vybraných současných polských divadelních inscenací o kulturně-společenských proměnách Polska posledních let a reakci divadelních tvůrců na stávající situaci; lodžská divadelní historička Dominika Łarionow se zabývá reflexí „nesnadného dědictví“ divadelní a výtvarné tvorby Tadeusze Kantora. V dalších příspěvcích čísla líčí Andrea Jochmanová obšírně působení scénografa A. V. Hrsky (1890–1954) jako šéfa výpravy v brněnském Národním divadle v sezoně 1921/1922; Nina Vangeli v eseji „Taneční inscenace: přístupové cesty k jejich analýze“ vytváří vhled, či snad i propedeutiku k analýze tanečních útvarů, od klasického baletu po současné dynamicky se rozvíjející taneční formy. Táž autorka pořídila i rozhovor čísla s učitelkou, teatroložkou a rovněž výraznou spojnicí na polské divadlo – Janou Pilátovou. Zuzana Augustová píše o monografii Jitky Goriaux Pelechové o Thomasi Ostermeierovi. Ladislava Petišková dokumentuje raný pokus Divadla satiry o renesanci pantomimického umění u nás. Inscenace Cirkus naděje Miroslava Horníčka zanikla spolu se souborem v průběhu politických procesů, jimiž země procházela po únoru 1948. A Radan Dolejš se ve svém textu pokouší konfrontovat dochované zprávy o smrti Karla Hašlera v Mauthausenu v roce 1941.

Více k obsahu na www.divadelnirevue.cz, kde lze též objednat předplatné na rok 2018 (tři čísla za 273 Kč). Jednotlivé číslo (včetně přílohy) ke koupi za 111 Kč na těchto prodejních místech:

E-shop Prospero

Praha
Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1 (po objednání na Prosperu)
Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Brno
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno

facebook.com/divadelnirevue/