Nástěnka (prostor pro oborové či blízké události)

Kontakt na nástěnkáře je kdv.nastenka(at)ff.cuni.cz.

test (08. 05. 2017)


Konference Think (04. 05. 2017)

Dovolte, abychom Vás jménem Katedry filosofie FF Univerzity Pardubice pozvali na studentskou konferenci Think!, která se uskuteční dne 3. června 2017 v historické budově Univerzity Pardubice.
Pozvánku na konferenci a bližší informace naleznete v příloze tohoto e-mailu.
Další informace naleznete také zde: https://www.facebook.com/konferencethink
http://filosofie.upce.cz

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na e-mailovou adresu: konferencethink@gmail.com

Divadelní svět Brno 2017 (02. 05. 2017)

Rádi bychom Vás tímto pozvali na festival Divadelní svět Brno 2017, který se koná v termínu 12. – 17. 5. Tento rok jsme připravili speciální akci pro studenty uměleckých oborů, a to vstupenky na všechna festivalová představení za 50,- Kč. Akce se vztahuje i na předprodej.

Kompletní program festivalu naleznete na www.divadelnisvet.cz.

Novinkou letošního ročníku je také spolupráce s Českými dráhami – při zakoupení zpáteční jízdenky do Brna v rámci akce Vlak + Divadelní svět Brno získate také 50% slevu na jízdné. Akce platí s platnou vstupenkou na festival v termínu 9. – 18. 5.

Vstupenky rezervujte online nebo v předprodejích všech spolupořádajících divadel.

SANDMAN (27. 04. 2017)

Divadlo NoD a režisérka Linda Dušková si Vás dovolují pozvat na premiéru její nové inscenace SANDMAN, která se uskuteční v pondělí 15. 5. 2017 od 20:00 v Divadle NoD.

Autorská inscenace režisérky Lindy Duškové se zabývá spánkem a jeho poruchami. Vypráví příběh Sandmana, postavy, která prochází díly autorů N. Gaimana, E. T. A. Hoffmana nebo H. Ch. Andersena.

Režie: L. Dušková. Dramaturgie: N. Preslová. Hrají: K. Dvořáková, P. Neškudla, H. Řezáčová, V. Verdure.

Více informací o projektu naleznete v přiložené tiskové zprávě nebo na našem webu:

http://nod.roxy.cz/events/detail/113/linda-duskova-kolektiv-sandman?date=2017-05-15

PRAGUE NONVERBAL 17 (27. 04. 2017)

PRAGUE NONVERBAL 17 – druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu pořádaný 21. - 28. května divadlem La Fabrika – ukáže spektrum žánrů a přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění.
Více na ...

Vyšla Divadelní revue 3/2016 (12. 04. 2017)

Divadelní revue 3/2015

Číslo n° 3/2016 přináší statě o českém divadle druhé poloviny 20. století. – Klíčovou inscenaci režiséra Alfréda Radoka Zlatý kočár v Národním divadle v roce 1957 analyzuje obsáhlá stať Honzy Petružely. Martin J. Švejda a Věra Velemanová se zabývají děním v Divadle Na zábradlí v letech 1968–1974, tj. odchodem Jana Grossmana ze souboru a obdobím šéfování režiséra Jaroslava Gillara. Věra Velemanová píše o scénografické tvorbě Jana Duška s důrazem na inscenace se vztahem k práci předválečného scénografa Františka Zelenky. Historik Tomáš Zahradníček připomíná poslanecké působení herce Rudolfa Hrušínského ve Federálním shromáždění na počátku devadesátých let 20. století. V čísle dále rozhovor s teatrologem Vladimírem Justem, recenze publikace o polském herectví a zprávy z dění v oboru.

Více k obsahu na www.divadelnirevue.cz, kde lze též objednat předplatné na rok 2017 (tři čísla za 273 Kč). Jednotlivé číslo (včetně přílohy) ke koupi za 111 Kč na těchto prodejních místech:

E-shop Prospero

Praha
Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1 (po objednání na Prosperu)
Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Brno
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno

facebook.com/divadelnirevue/

Institut umění – Divadelní ústav (04. 04. 2017)

Institut umění – Divadelní ústav, významná vědecká instituce, hledá spolupracovníka do Kabinetu pro studium českého divadla pro projekt Česká divadelní encyklopedie.
Nabídku naleznete v přiložené příloze.
 

Seminář na Festival d´Avignon 2017 (04. 04. 2017)

Institut umění –Divadelní ústav ve spolupráci  s organizací Pro Helvetia Švýcarsko vyhlašují výzvu k účasti na Séminaire en Avignon, týdenním semináři na mezinárodním festivalu v Avignonu v červenci 2017.
Více naleznete v přiložené příloze.


Museum Kampa (04. 04. 2017)

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových vyhlašuje otevřenou výzvu na nové komorní divadelní a hudební projekty ve Werichově vile.
Více informací a podmínky naleznete v příloze.

PRAGUE NONVERBAL (16. 03. 2017)

 Vážení a milí přátelé,

přijměte pozvání na letošní festival PRAGUE NONVERBAL. Naváže na premiérový ročník festivalu, ve kterém kromě divadelních představení proběhla také výstava významného choreografa Jiřího Kyliána. I letošní dramaturgie bude pokračovat v konceptu divadelního festivalu s přesahem do dalších uměleckých oborů, ve kterém se v hlavní linii představí mezinárodní umělci nonverbálního divadla. Hlavním centrem dění se stane umělecký prostor La Fabrika a letos se kromě ní rozšíří i o další scény v rámci ART DISTRICT v Praze 7. Návštěvníci budou moci shlédnout za jeden týden okolo 20 představení i v prostoru Jatka78, v divadle Alfréd ve Dvoře, ve Studiu Hrdinů, v Centru současného umění DOX a v Biu OKO.

Hlavním cílem festivalu je konfrontace s mezinárodní profesionální scénou a neotřelá dramaturgie, která vnímá současné nonverbální divadlo jako otevřený umělecký proud zasahující do dalších žánrů a oborů současného umění. Důležitým faktorem je pestrost žánrů a přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění. V programu se objeví také divadla, která pracují s maskami a projekty s velmi sugestivní výtvarnou stylizací.

Hlavní zahraniční část programu tvoří inscenace britského souboru VAMOS THEATRE s názvem FINDING JOY. Nonverbální divadlo s maskami zaznamenalo značný ohlas na velkých mezinárodních přehlídkách a je zajímavou ukázkou jak zpracovat beze slov, s maskami, komiksově a s nadsázkou zajímavý námět z reálného života.

COMPAGNIE MANGANO-MASSIP je francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip, kteří patří mezi přímé pokračovatele odkazu Marcela Marceaua. Jejich tvorba je pohybově i vizuálně atraktivní, propojující techniku mime corporel s fyzickým divadlem.

Dalším jménem je skvělý belgický umělec JOS HOUBEN, patřící mezi nejvýraznější a nejznámější evropské mimy, který se představí se svým novým projektem ART OF LAUGHTER.

Na letošním Fringe festivalu v Edinburghu se úspěšně prezentovala originální mexická umělkyně GABY MUNOZ s komickým, klaunským a improvizovaným představením PERHAPS, PERHAPS... , které bude rovněž součástí hlavního festivalového programu.

Z českých souborů se v rámci hlavního programu můžeme těšit v prostoru JATKA78 na představení AIRGROUND CIRKU LA PUTYKA v choreografii Toma Rychetského. Jedním z projektů uvedených v divadle Alfréd ve Dvoře bude zahraniční performance izraelsko-japonského páru Dror Liberman a Kazuyo Shionoiri TAKE DOWN a druhým projektem je představení Halky Třešňákové a Anny Polívkové WALK IN PROGRESS. Ve Studio Hrdinů se představí PANTOMIMA S.I. - divadlo pantomimy neslyšících.

V hlavním programu se také představí studenti Katedry nonverbálního divadla HAMU Praha, kteří na festivale uvedou moderní klaunerii VĚC v režii Števa Capka a studenti Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU Brno. V režii prof. Zoji Mikotové vzniklo nové představení DŮM BERNARDY ALBY a na festivale bude uvedeno v pražské premiéře. V další české premiéře se v hlavním programu představí také progresivní mladá formace HOLEKTIV – Eva Stará, Karolína Křížková a Andrea Vykysalá, která se soustředí na propojování mimického a tanečního divadla s cirkusovou artistikou.

Letošní cenu SILENCE SPEAKS LOUDER převezme další výrazná osobnost mimického divadla – prof. Ctibor Turba. V doprovodné výstavě v Centru současného umění DOX bude od 21. května prezentován soubor Turbových grafik, fotografií, plakátů a dalších zajímavých materiálů mapujících jeho uměleckou dráhu.

V rámci doprovodného programu představí Jiří Kilián svůj nový film natočený ve středoevropské produkci a proběhnou další komentované filmové projekce zásadních Turbových filmů a dokumentů.
 Nedílnou součástí budou workshopy pro studenty HAMU, DAMU a JAMU. V posledním dnu festivalu se také na dvoře La Fabriky představí Jiří Bilbo Reidinger a Bratři v tricku věnující se převážně dětskému publiku.

Festival se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Daniela Hermana.

Program i samotná realizace se uskutečňuje v intenzivní spolupráci s dalšími uměleckými prostory v rámci ART DISTRICT Prahy 7, které jsou partnery festivalu. Umělečtí vedoucí divadla Alfréd ve dvoře, prostoru JATKA 78, Bio OKO, Studia Hrdinů a Centru současného umění DOX se společně s hlavním týmem festivalu podílejí na struktuře programu i organizaci celého festivalu.

Partneři: Hlavní město Praha, Praha 7, Hotel Leon

Předprodej na všechna představení tohoto výjimečného festivalu byl již zahájen - do 1. května lze zakoupit vstupenky za sníženou cenu.

------------------------------------------------------

PRAGUE NONVERBAL 17 (21. - 28. 5. 2017)

aktuální informace o programu a kontakty:

La Fabrika, Komunardů 28, Praha 7, festival@praguenonverbal.cz

www.praguenonverbal.cz

facebook

Salzburg letní akademie (21. 02. 2017)

(for english please see below)

---------------------------------------------------------------------------
ERSTE Foundation – Salzburg letní akademie: Stipendia pro kurátory

a umělce, 2017

---------------------------------------------------------------------------
Salzburg Summer Academy of Fine Arts, Rakousko
---------------------------------------------------------------------------
kurzy v období červenec – srpen 2017
---------------------------------------------------------------------------
ERSTE Foundation nabízí pět stipendií pro umělce/umělkyně a pět stipendií

pro kurátory/kurátorky (na počátku kariéry) z České republiky, Maďarska,

Rumunska a Slovenské republiky. Jsou určená účastníkům v kurzu dle jejich

vlastní volby v rámci International Summer Academy of Fine Arts v Salcburku

v roce 2017. Více informací o kurzech a podrobné informace o podání žádosti

naleznete v přiloženém souboru.

---------------------------------------------------------------------------

Stipendium

- je určeno umělcům/umělkyním a kurátorům/kurátorkám stojícím na počátku

  kariéry

- je zaměřeno na kandidáty a kandidátky z České republiky, Maďarska,

  Rumunska a Slovenské republiky

- pokrývá ubytování, stravu, cestovní náklady a účastnický poplatek v kurzu

- dosahuje výše 1000 a 1500 eur, v závislosti na délce kurzu pro umělce/

  umělkyně či kurátory/kurátorky

---------------------------------------------------------------------------
Prosíme žadatele/ky, aby své přihlášky v anglickém jazyce ve formátu PDF
odesílali v digitální podobě na emailovou adresu: office@tranzit.org

Vaše další dotazy zodpoví Michaela Geboltsberger /tranzit.at na emailové adrese:

geboltsberger@tranzit.org

---------------------------------------------------------------------------
Žádosti by měly obsahovat následující dokumenty v anglickém jazyce:

- Vyplněný digitální formulář žádosti obsahující:

- kontaktní údaje: jméno, adresa, e-mail, telefon, webové stránky

- motivační dopis (max. 5000 znaků)

- stručné informativní CV (max. 1 strana)

      Formulář ke stažení zde:

      http://tranzit.org/en/grants/summer+academy+salzburg/call-for-applications-2017-now-open-until-26-march-2017

- portfolio (max. 10MB)

----------------------------------------------------------------------------
Rezidenty/ky vybere komise složená ze zástupců nadace ERSTE a ředitelů iniciativ

tranzit v České republice, Maďarsku, Rumunsku, Slovenské republice.

----------------------------------------------------------------------------

Závěrečný termín pro odeslání přihlášek na rok 2017 je 26.3.2017 

----------------------------------------------------------------------------

Další informace: www.tranzit.org, www.summeracademy.at, www.erstestiftung.org


Perspektivy teatrologie - konference (08. 02. 2017)

Teatrologická společnost
ve spolupráci s Katedrou teorie a kritiky DAMU v Praze, Katedrou divadelní vědy FF UK, Národním muzeem, Kabinetem pro studium českého divadla IDU a časopisem Divadelní revue

pořádá ve dnech 17.–19. května 2017

konferenci
Perspektivy teatrologie I.

Jaký je vědecký a pedagogický život současné české teatrologie? Sdílí teatrologové a teatrologická pracoviště dostatečně své poznatky a problémy výzkumu divadelního umění? Jak mezi sebou jednotlivé instituce komunikují a co o sobě vědí? Jaké jsou perspektivy a výzvy oboru a jaká je struktura současné české teatrologické obce? Těmto a mnoha dalším oborovým otázkám se bude věnovat třídenní setkání akademiků, badatelů a doktorandů, jehož tématem je teatrologie, otvírání a sdílení – život oboru, vědecký i pedagogický, v co nejširším a nejrozmanitejším záběru.

Na konferenci lze prezentovat individuální i skupinové referáty, které představí jednotlivá výzkumná témata. Délka referátu by neměla přesáhnout 20 minut.

Anotace konferenčních referátů (400–700 znaků) zasílejte do 17. března 2017 na emailovou adresu konference(at)teatrologie.cz. Vybrané příspěvky budou publikovány v Divadelní revue.

Místo konání: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1, edukační sál

Součástí konference budou dvě moderované panelové diskuse

Divadlo a vzdělávání

Cílem panelu je nastolit debatu o tématech a otázkách spojených se vzděláváním v teatrologii. Zaměříme se hlavně na (a) získávání studujících a cestu středoškoláka k divadelní vědě a divadlu, (b) kvalitu výuky, průběh studia a možnosti sdílení dobrých praxí, (c) uplatnění studujících teatrologických kateder včetně spolupráce s absolventy a zaměstnavateli. Budeme rádi, pokud se do diskuse zapojí co největší počet kolegyň a kolegů z řad pedagogů, studentů i absolventů, a panel se tak stane východiskem pro další, úžeji zaměřené debaty i konkrétní projekty spolupráce.

Analýza inscenace: mezi teorií a historií

V posledních dvaceti letech se podařilo i v českém teatrologickém kontextu prosadit analýzu inscenace jako svébytný odborný žánr. Počet samostatně vydávaných analýz i diplomových prací tohoto typu je dostatečně výmluvný. Na jedné straně vede toto zaměření k mnoha zajímavým zjištěním, k prohloubení znalostí o vnitřní stavbě inscenací, na druhé straně je ale otázkou, zda a jak promítáme tato zjištění do syntetičtějších prací. Není na čase analýzu inscenace, která se prosazovala od sedmdesátých let 20. století jako jistá protiváha tradičně pojímané historiografii, „vrátit do dějin“? – To přináší mnoho koncepčních otázek, pro něž bychom v panelu rádi otevřeli prostor.

Na konferenci proběhne slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o Cenu Václava Königsmarka a členská schůze Teatrologické společnosti.

Call for papers (PDF)

Roztocký masopust FOTO (28. 01. 2017)

Nabídka brigády (26. 01. 2017)

Pantheon production hledá ke zkoušení nové inscenace garderobiérku a rekvizitářku.
Nabídku naleznete v přiložené příloze.

Luigi Pirandella - Hry I (21. 01. 2017)

Dovolujeme si Vám zaslat tiskovou zprávu  k vydání nové publikace Institutu umění – Divadelního ústavu  Luigi Pirandello - Hry I.
Institut umění – Divadelní ústav vydává dvousvazkový výbor z her jednoho z nejvýznamnějších autorů dvacátého století, italského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigi Pirandella, od jehož narození letos uplyne 150 let.

Celé znění Tiskové zprávy naleznete v příloze emailu. V případě dotazů kontaktujte prosím:

Judita Hoffmanová
Oddělení komunikace a marketingu
Communication and Marketing Department
Institut umění – Divadelní ústav
Arts and Theatre Institute
Celetná 17 | 110 00  Praha 1

M +420 721 721 238
E  judita.Hoffmanova@divadlo.cz

www.idu.cz
www.theatre.cz

www.nocdivadel.cz

Vyšla Divadelní revue 2/2016 (18. 11. 2016)

Divadelní revue 3/2015

Číslo n° 2/2016 se zabývá zejména divadlem 19. století. – Petra Ježková a Jan Jiřík píší o peripetiích vzájemných česko-polských divadelních kontaktů a setkání v druhé polovině 19. století. Barbara Topolová se zabývá dvěma totalitními interpretacemi Tylova Strakonického dudáka: filmovou adaptací Hvězda padá vzhůru (1974) – v titulní roli s Karlem Gottem – a zapomenutou divadelní inscenací Karla Konstantina v Českých Budějovicích z roku 1949. Anglický příspěvek Martina Nedbala rozebírá kontext vzniku prvního českého překladu Da Ponteho libreta k Mozartově opeře Così fan tutte (na webu Divadelní revue je k dispozici i srovnávací edice překladu). Stať Martina Hanouška podrobně analyzuje poslední pražské role herce Václava Tháma na jevišti Nosticova a Vlastenského divadla. Jitka Ludvová publikuje zprávu o materiálovém výzkumu sezon 1801–1806 Stavovského divadla. A Berenika Zemanová Urbanová popisuje jedinou sezonu zámeckého divadla v Chyši hraběte Lažanského. – V čísle najdete ještě komparativní studii Magdaleny Jackové o třech jezuitských hrách. – Rozhovor s teatroložkou, klasickou filoložkou a překladatelkou Evou Stehlíkovou vedla Petra Ježková. V recenzní rubrice otiskujeme příspěvky Evy Šormové, Dalibora Turečka a Jana Císaře o české teatrologické literatuře opět k tématu 19. století.

Více k obsahu na www.divadelnirevue.cz, kde lze též objednat předplatné na rok 2016 (tři čísla za 273 Kč). Jednotlivé číslo (včetně přílohy) ke koupi za 111 Kč na těchto prodejních místech:

Praha
Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1 (recepce)
Knihkupectví Fischer, Kaprova 10, Praha 1
Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Brno
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno

facebook

Vnitřní granty 2017 (04. 10. 2016)

Vážené studentky, vážení studenti,

v souvislosti s vyhlášením soutěže Vnitřní granty 2017 vám zasíláme manuál k aplikaci, jejímž prostřednictvím žadatelé podávají návrhy svých projektů.

Tento manuál naleznete na webových stránkách FF UK, dostupný bude také přímo v aplikaci.

Dále touto cestou oznamujeme, že byla zveřejněna aktualizovaná příloha k Zadávací dokumentaci 2017. Z původní přílohy bylo odstraněno přiřazení SVV k základním součástem, které nebylo pro žadatele závazné. Žadatelé si zvolí zastřešující SVV dle vlastních preferencí.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Za Grantové oddělení srdečně zdraví

Martina Potančok a Romana Hudousková

Vyšla Divadelní revue 1/2016 (29. 06. 2016)

Divadelní revue 3/2015

Číslo n° 1/2016 (má pomyslené pořadové číslo 100!) přináší zejména pestrý blok příspěvků věnovaných shakespearovským tématům. – Filip Krajník píše o motivu vražd spících obětí v alžbětinských textech; přetiskujeme kapitolu z monografie Jamese Shapiroa 1606: William Shakespeare a rok Leara (2015). Sen noci svatojánské Petera Brooka v Royal Shakespere Company je v dějinách divadla 20. století považován za přelomovou inscenaci. Vzhledem k známé Brookově nechuti pouštět na své divadelní zkoušky vnější pozorovatele máme v Čechách jeden unikát: režisérce Lídě Engelové se v roce 1970 podařilo zúčastnit celého zkušebního procesu Snu a navíc si o něm vedla podrobný deník. Ten téměř půl století vydáváme. Přehledová stať Martiny Musilové představuje život a práci francouzského herce, zpěváka a pedagoga Françoise Delsarta (1811–1871) a Ladislava Petišková zevrubně portrétuje osobnost a tvorbu mima a pedagoga Richarda Webera (1932), dlouholetého člena Pantomimy Na zábradlí a spoluzakladatele renomované herecké školy Scuola Teatro Dimitri. Jan Císař shrnuje své praktické i teoretické zkušenosti s měnící se rolí (činoherní) dramaturgie v poválečném českém divadle. Rozhovor s teatroložkou a historičkou loutkového divadla Alicí Dubskou připravila Nina Malíková. Z recenzní rubriky upozorňujeme na příspěvky k poslednímu vydanému knižnímu opusu Bořivoje Srby Prozření Genesiovo o inscenační tvorbě pražských činoherních divadel za nacistické okupace.

Více k obsahu na www.divadelnirevue.cz, kde lze též objednat předplatné na rok 2016 (tři čísla za 273 Kč). Jednotlivé číslo (včetně přílohy) ke koupi za 111 Kč na těchto prodejních místech:

Praha
Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1 (recepce)
Knihkupectví Fischer, Kaprova 10, Praha 1
Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Brno
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno

facebook

Divadelní revue - předplatné 2016 (09. 06. 2016)

Připomínáme možnost zakoupení či obnovení předplatného letošního ročníku teatrologického časopisu Divadelní revue 2016.
První číslo vychází na konci června a obsahuje zejména shakespearovské příspěvky, v druhém čísle se budeme věnovat divadlu 19. století a ve třetím 20. století.

Cena předplatného činí 273 Kč za tři čísla ročníku.
Předplatitelům nabízíme zdarma starší čísla časopisu do roku 2013 včetně.

Předplatné je možné objednat:
1. na webu Divadelní revue: http://www.divadelnirevue.cz/predplatne
2. e-mailem, telefonicky, poštou či osobně v naší distribuci, která zároveň zodpoví i Vaše dotazy:
Mgr. Jan Jiřík, Ph.D. – jan.jirik@divadlo.cz, tel. 224 809 137, Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1, 11000