Nástěnka (prostor pro oborové či blízké události)

Kontakt na nástěnkáře je kdv.nastenka(at)ff.cuni.cz.

Vyšla Divadelní revue 3/2017 (10. 04. 2018)

Divadelní revue 3/2017

Číslo n° 3/2017 (vychází v dubnu 2018) přináší studie o českém divadle 20. století, které pojednávají o aktuálním tématu zneužití moci a nástupech, návratech a „tloustnutí“ totalitarismu. Studie Honzy Petružely analyzuje méně známou televizní inscenaci Alfréda Radoka Ďábel v Bostonu z roku 1957, doby, kdy se z televize v Československu začíná stávat masmédium, a režisérovi se podařilo v napjaté polovině padesátých let pojednat vlastní antiideologickou dramaturgickou úpravu hry o „čarodějnických procesech“. Studie Vladimíra Justa o inscenaci Jiráskova dramatu Jan Roháč sleduje na první posrpnové premiéře činohry Národního divadla v roce 1968 proměnu chování této instituce, potažmo společnosti na počátku tzv. normalizace. Rychlé slábnutí protestních prohlášení instituce, vyvanutí vzdorného gesta a příklon jejích představitelů k „reálpolitice“ ukazuje autor i na vytvoření „kolaborantských rituálů“ na první scéně, jež trvaly až do konce osmdesátých let. Degenerativní proměnu inscenačního výrazu činohry Národního divadla v atmosféře sedmdesátých let, tj. v již probíhající a „etablované“ normalizaci, na vzorku soudobých zahraničních her analyzuje Barbara Topolová. V Divadelní revue 3/2017 zpovídala Nina Vangeli Janu Pilátovou, a protože jim to šlo moc pěkně a bavilo je to, role si dámy tentokrát prohodily a vy si můžete přečíst rozhovor Jany Pilátové s taneční publicistkou s „divným“ jménem.

Více k obsahu na www.divadelnirevue.cz, kde lze též objednat předplatné na rok 2018 (tři čísla za 273 Kč). Jednotlivé číslo (včetně přílohy) ke koupi za 111 Kč na těchto prodejních místech:

E-shop Prospero

Praha
Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1 (po objednání na Prosperu)
Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Brno
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno

facebook.com/divadelnirevue/

Česká taneční platforma (03. 04. 2018)

Ráda bych Vám a Vaším studentům připomněla, že již zítra začíná 24. ročník České taneční platformy.
 
Na představení jsou stále volná místa, pro Vaše studenty platí výhodný vstup stejně jako do Divadla Ponec za 50,-.
 
Přeji krásný začátek jara a těšíme se 
 
Veronika
 
https://www.youtube.com/watch?v=PYq38zVq9CY

Ypsilonka (13. 03. 2018)

Milí divadelní přátelé,

právě vyšlo nové číslo ypsilonského Zpravodaje na měsíce březen, duben 2018. Budeme rádi, nejen pokud do něj nahlédnete, ale také až se setkáme v hledišti Studia Ypsilon.

www.ypsilonka.cz/zpravodaj-ke-stazeni

Aneta Filipová
Public Relations
224 948 124, 739 470 028
Studio Ypsilon
Spálená 16
110 00 Praha 1

www.ypsilonka.cz

Studio Hrdinů (13. 02. 2018)

Studio Hrdinů si Vás dovoluje pozvat na premiéru inscenace povídky Franze Kafky Zpráva pro Akademii, kterou v režii Kathariny Schmitt prvně uvede příští čtvrtek 22. února od 20.00. Následné reprízy se konají 23. a 24. února, nebo pak 17. a 18. března.

V příloze naleznete pozvánku.

Perfroming for Others (06. 02. 2018)

Centra pro doktorská studia AMU Perfroming for Others zahajují kurz, jenž 16. 2. 2018 v sídle Filosofického ústavu AV ČR povede prof. dr. Mechthild Nagel (State University of New York, USA). Kurz je otevřen všem zájemcům z řad studentů doktorského programu.
 
Veškeré informace naleznete v přiloženém dokumentu.

Divadlo Archa (23. 01. 2018)

Divadlo Archa v této sezóně připravilo pro studenty uměleckých škol a uměnověd slevu #studovna - 50Kč na vybraná představení z produkce Divadla Archa.
V příloze najdete přehled těchto představení na měsíc únor.

Táňa Švehlová
Audience Development
Archa.školám
T: +420 734 445 137
T: +420 221 716 120
E: tana.svehlova@divadloarcha.cz

Nabídka stáží (18. 01. 2018)

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolujeme si přeposlat informaci o nabídce stáží v centrále Mezinárodní organizace práce, již obdržela Stálá mise ČR v Ženevě.
Stáží se mohou účastnit studenti posledního ročníku magisterského studia, jeho čerství absolventi i doktorandi.

S pozdravem a přáním všeho dobrého do zkouškového období a nového semestru

Daniel Putík
odbor vzdělávání a Diplomatické akademie

Ministerstvo zahraničních věcí ČR
-----
INTERNATIONAL LABOUR OFFICE
To all Permanent Missions:
We are pleased to inform you that the ILO, as part of its Internship Programme, has interesting new internship opportunities coming up in a variety of fields.
The objective of the Internship Programme is to provide talented young individuals with the opportunity to gain practical experience at the ILO. As part of our teams, working directly with outstanding and inspiring career professionals and senior management, ILO interns contribute to analytical work on the principles, programmes and strategies of the Organization; they also participate in important meetings and are exposed to high-profile conferences.
We would highly appreciate if Permanent Missions could communicate the following information to Universities in their home countries whose students might be interested in this international and rewarding learning opportunity. Candidates are invited to consult the ILO’s online recruitment platform at:
https://erecruit.ilo.org/public/index.asp, where 51 different internship profiles have been posted. Applications may be submitted electronically from the platform and will remain open from 15 January 2018 to 24 January 2018 (23:59 CET).

For your information, the next call for internship applications will take place in June 2018. Kindly note the following eligibility requirements for internship candidates:

  • Applicants should currently be following a course of study (last year of a master’s degree or above), or have completed such studies no earlier than one year prior to this application.
  • Applicants should have a working knowledge (both oral and written) of at least one of the ILO official languages (English, French or Spanish).
  •  
  • Candidates should be adaptable to an international, multicultural and multilingual environment, have good communication skills and be able to work in a team.
  •  
NB: There is no age restriction. Once a candidate has applied, his/her profile will be made available to the ILO departments/field offices that may be concerned. Following a first screening by the Human Resources Development Department (HRD), departments will short-list applicants. The candidate will be contacted directly should an internship match his/her specific profile.

Kindly note that candidates that have not been contacted by the ILO within six months of submitting their application may consider that they have not been selected.

We very much look forward to working with you in the future.

Ms Sylvie Layous-Saltiel / Mr Josef Bader
Internship Team

Recruitment Unit (HR/TALENT-RES)

Human Resources Development Department

International Labour Office, Geneva

Email:
internship@ilo.org

Vyšla Divadelní revue 2/2017 (18. 12. 2017)

Divadelní revue 3/2015

Číslo n° 2/2017 se ve dvou příspěvcích věnuje polskému divadlu: Dariusz Kosiński ve stati „Postdivadlo a návrat politiky“ uvažuje na příkladu vybraných současných polských divadelních inscenací o kulturně-společenských proměnách Polska posledních let a reakci divadelních tvůrců na stávající situaci; lodžská divadelní historička Dominika Łarionow se zabývá reflexí „nesnadného dědictví“ divadelní a výtvarné tvorby Tadeusze Kantora. V dalších příspěvcích čísla líčí Andrea Jochmanová obšírně působení scénografa A. V. Hrsky (1890–1954) jako šéfa výpravy v brněnském Národním divadle v sezoně 1921/1922; Nina Vangeli v eseji „Taneční inscenace: přístupové cesty k jejich analýze“ vytváří vhled, či snad i propedeutiku k analýze tanečních útvarů, od klasického baletu po současné dynamicky se rozvíjející taneční formy. Táž autorka pořídila i rozhovor čísla s učitelkou, teatroložkou a rovněž výraznou spojnicí na polské divadlo – Janou Pilátovou. Zuzana Augustová píše o monografii Jitky Goriaux Pelechové o Thomasi Ostermeierovi. Ladislava Petišková dokumentuje raný pokus Divadla satiry o renesanci pantomimického umění u nás. Inscenace Cirkus naděje Miroslava Horníčka zanikla spolu se souborem v průběhu politických procesů, jimiž země procházela po únoru 1948. A Radan Dolejš se ve svém textu pokouší konfrontovat dochované zprávy o smrti Karla Hašlera v Mauthausenu v roce 1941.

Více k obsahu na www.divadelnirevue.cz, kde lze též objednat předplatné na rok 2018 (tři čísla za 273 Kč). Jednotlivé číslo (včetně přílohy) ke koupi za 111 Kč na těchto prodejních místech:

E-shop Prospero

Praha
Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1 (po objednání na Prosperu)
Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Brno
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno

facebook.com/divadelnirevue/

Brigáda v ND (30. 11. 2017)

Archiv ND nabízí brigádu studentům Divadelní vědy. Více naleznate v přiložené příloze.

Josefina Panenková
Archiv Národního divadla

ND cerna
7cm.jpg

Francouzské představení Retouche Molière (30. 11. 2017)

Francouzská společnost Footsbarn Travelling Theatre hostuje s inscenací Retouchez pas Molière!, které se uskuteční v pondělí 19. února 2018 v 9 hodin ve Švandově divadle. Inscenace s původním názvem Retouche Molière
(viz příloha - je složeno ze dvou Molièrových her: Le Mariage forcé et la Jalousie de Barbouillé). Divadelní styl této společnosti je velmi atraktivní - herci využívají hry s maskou, loutky a sami se doprovázejí na hudební nástroje.


Zde ukázka:

 https://www.youtube.com/watch?v=WZW8EBX8SzI

Délka představení je 90 minut, cena vstupenky 150,- Kč pro studenty, pro pedagogický dozor zdarma. Pravděpodobně budeme představení titulkovat. Během měsíce prosince bych Vám zaslala francouzský i český scénář, aby se studenti mohli připravit. 

V případě zájmu můžete vstupenky objednávat přímo na této adrese.

- Footsbarn Travelling Theatre www.footsbarn.com
gsm: + 420 775 537 944
e-mail: martina.mestan@gmail.com