Publikace členů katedry


Alfréd Radok — tři scénáře, tři inscenace (2008)
Jsou v ní poprvé otištěny tři divadelní scénáře ke třem inscenacím režiséra Alfréda Radoka. Jeho vlastní drama Vesnice žen z roku 1945, dosud nevydaná hra Josefa Kainara Akce Aibiš napsaná v roce 1946 pro Divadlo satiry a zárodek inscenačního principu laterny magiky v úpravě textu Jiřího Mahena Mezi dvěma bouřkami z roku 1941. Podrobnou analýzu a komentář k textům poskytují teatrologické studie Honzy Petružely (editor knihy) a Lenky Šmídtové. Celek doplňuje 62 černobílých fotografií a dobová dokumentace.
ISBN 978-80-903857-3-3, vydalo nakladatelství Transteatral, Praha 2008, 266 stran, Cena 230 Kč.

Titul si můžete se slevou 10 % objednat zde >>Alfréd Radok mezi filmem a divadlem (2007)
Eva Stehlíková (ed.), Jiří Cieslar, Veronika Ambros, Jiří Š. Cieslar, Josef Herman, Honza Petružela, Vít Schmarz, Hana Slavíková, Karel Tabery
Jádro této knihy vychází z práce na grantu Alfréd Radok – filmař a zakladatel Laterny magiky, která bohužel pro tragickou smrt Jiřího Cieslara nebyla dokončena v plánované podobě. Sborník je pokusem shrnout vše, co bylo uděláno – ať jde o publikované i nepublikované texty Jiřího Cieslara, zkrácenou verzi grantového výstupu Evy Stehlíkové, referáty přednesené na pracovní konferenci 22. února 2005 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy či další materiály – texty z Cieslarovy pozůstalosti, rozhovor s Arnoštem Lustigem, seminární práce (Honza Petružela, Vít Schmarz), které vznikly v návaznosti na grant, a některé související studie (Veronika Ambros, Josef Herman, Hana Slavíková, Karel Tabery). Editorce se podařilo shromáždit reprezentativní výběr pohledů na filmové a inscenační dílo Alfréda Radoka, na vzájemnost dvou uměleckých disciplín, které geniálně propojil v Laterně magice.
ISBN 978-80-7331-101-8, vydaly Akademie múzických umění v Praze a Národní filmový archiv, Praha 2007, 344 stran, cena 280 Kč.